miejsce
data
godzina
dostępne
Muranów, Gerard
2024-05-12
20:30
Kinoteka, sala 1
2024-05-13
20:15
Kinoteka, sala 1
2024-05-19
20:45
Film jest refleksją nad architekturą i jej budulcami: kamieniem oraz betonem. To wizja naszej cywilizacyjnej porażki porównując nasze budowle do budynków sprzed setek i tysięcy lat. W wymiarze filozoficznym i materialnym.

Film jest refleksją nad architekturą i jej budulcami: kamieniem oraz betonem. To wizja  budynków sprzed setek i tysięcy lat, które ukazują naszą dzisiejszą porażkę na tym polu i tym samym destrukcję wartości, jaką była architektura. Nadzieja na wyjście z impasu leży w antycznym podejściu do tematu. Na pierwszym planie filmu reżyser ukazuje nam wymiary, piękno i tajemnice antycznej architektury oraz proces przemiany przepięknych, różnorodnych kamieni w szary, jednowymiarowy beton. Na drugim planie obserwujemy budowę kamiennego kręgu w ogrodzie architekta Michele de Lucci, bez specjalnego przeznaczenia, oprócz faktu, że nikt nie będzie miał do niego wstępu. Odwiedzamy ruiny świątyni w Baalbek w Libanie, gdzie starszy pan od 12 lat porządkuje kamienie sprzed dwóch tysiącleci. Jak wrócić do złotych zasad architektury, zanim będzie za późno?

Film nie daje odpowiedzi, ale zadaje pytania, łącząc architekturę, geografię i kwestie środowiska naturalnego w jedno doświadczenie filmowe. Medytacyjne zdjęcia przemawiają do nas mocniej niż eksperci. Co po nas pozostanie?

czas trwania:
98 min
kraj / rok produkcji:
Niemcy, Francja / 2024
reżyseria:
Viktor Kossakovsky
zdjęcia:
Ben Bernhard
produkcja:
Heino Deckert / Ma.ja.de Filmproduktions
wybrane festiwale i nagrody:
2024 – MFF Berlinale
POWERED BY VISA