miejsce
data
godzina
dostępne
Atlantic, sala A
2024-05-10
18:15
Muranów, Ingrid + Pola
2024-05-11
14:30
Muranów, Ingrid + Pola
2024-05-16
20:15
Konkurs Filmów Krótkometrażowych to wybór filmów dokumentalnych z całego świata, których długość nie przekracza 45 minut. Dzięki swojej zróżnicowanej tematyce stanowią idealny punkt wyjścia do poznania zagadnień rozwiniętych w filmach pełnometrażowych, prezentowanych na festiwalu.

"Kolizja" ("Crushed"), reż. Camille Vigny, Belgia 2023, 13 min

Zawody banger racing na równi polegają na wyścigach, co zderzaniu się samochodów. Długi dzień zakończy się dla pojazdów całkowitą demolką. Zderzające się auta przywodzą na myśl gwałtowne lato z życia bohaterki, która pozostaje dla nas jedynie głosem z offu. W wieku 18 lat spotkała przemocowego chłopaka, który zaczął ją powoli niszczyć. Ich relacja, na początku będąca płomiennych romansem, powoli przerodziła się w piekło, tak jak samochody pod koniec zaczynają przypominać dymiące wraki. Ta nieoczywista, ale równocześnie bardzo wyrazista metafora, oddaje w pełni tragiczną przeszłość dziewczyny.

"Mast-del" ("Mast-del"), reż. Maryam Tafakory, Wielka Brytania, Iran 2023, 17 min

Poruszające wspomnienie pierwszej randki. Rodząca się bliskość i zrozumienie między chłopakiem i dziewczyną nie mogą w pełni wybrzmieć w sytuacji, w której się znajdują. Reżyserka „Mast-del”, korzystając z materiałów found footage oraz napisów pojawiających się na ekranie, które zastępują tradycyjną narrację, opisuje zakazane pragnienia w irańskim kinie postrewolucyjnym. Za pomocą tak wyrafinowanych i delikatnych środków tworzy wstrząsającą opowieść o tym wszystkim, co nie może zostać wypowiedziane na głos.

"Blow!" ("Blow!"), reż. Neus Ballús, Hiszpania 2023, 14 min.

Mar marzy o tym, żeby usłyszeć na żywo pieśni wielorybów. Wyrusza więc na wyprawę z zespołem badawczym, którego celem jest złapanie podwodnych odgłosów. Podczas gdy reszta osób na pokładzie rozmawia i żartuje, ona rozmarzona i skupiona wpatruje się w ocean. Przez większość czasu kamera znajduje się ponad powierzchnią wody, ale gdy w końcu nurkuje wspólnie z bohaterką, odwiedza fascynujący, wciągający świat.

"Odchodząc" ("Falling"), reż. Anna Gyimesi, Węgry, Belgia, Portugalia 2023, 16 min

Els dobiega pięćdziesiątki, jest po rozwodzie i właśnie znalazła nową miłość. Chce zacząć żyć własnym życiem po latach, które w pełni poświęciła swojej córce. 20-letnia dziewczyna wystąpiła właśnie do sądu o zgodę na psychiatryczną eutanazję, ponieważ nie może już dłużej żyć z ciężką, oporną na leki, depresją. Matka dzieli się w filmie emocjami, które jej towarzyszą w związku ze stanem córki: wyrzutami sumienia, strachem, ale też nadzieją i miłością, wyrażoną w formie akceptacji decyzji podjętej przez jej dziecko. Chociaż jest to niewyobrażalnie trudne, czasem jedynym wyjściem jest pozwolić komuś odejść.

"Świeżak" ("Freshman"), reż. Michał Edelman, Tomasz Pawlik, Polska 2024, 25 min

,,Świeżak” to dwuletnia obserwacja piętnastoletniego Jędrka. Odcięty od rodziny i bliskich chłopiec zostaje zamknięty w zakładzie poprawczym. Nastolatek próbuje odnaleźć się w tym nowym, brutalnym środowisku. Na początku jest słaby i samotny, ale wreszcie poznaje przyjaciela – Wojtka. Razem dojrzewają w zakładzie, który powoli staje się ich domem.

czas trwania:
85 min
kraj:
Belgia/2023 ("Kolizja"); Wielka Brytania, Iran/2023 ("Mast-del"); Hiszpania/2023 ("Blow!"); Węgry, Belgia, Portugalia/2023 ("Odchodząc"); Polska/2024 ("Świeżak")
reżyseria:
Camille Vigny ("Kolizja"); Maryam Tafakory ("Mast-del"); Neus Ballús ("Blow!"); Anna Gyimesi ("Odchodząc"); Michał Edelman, Tomasz Pawlik ("Świeżak")
zdjęcia:
Adrien Heylen Vanorlé ("Kolizja"); Maryam Tafakory ("Mast-del"); Anna Molins ("Blow!"); Tomasz Pawlik ("Świeżak")
produkcja:
Julie Freres / Dérives ("Kolizja"); Maryam Tafakory ("Mast-del"); Neus Ballús, Miriam Porté / El Kinògraf, Distinto Films ("Blow!"); Anna Gyimesi / DocNomads ("Odchodząc"); Ewa Jastrzębska, Jerzy Kapuściński / Studio Munka ("Świeżak")
wybrane festiwale i nagrody:
2023 – IDFA Amsterdam ("Blow!"); 2024 – Millennium Docs Against Gravity Film Festival: premiera światowa ("Świeżak")
POWERED BY VISA