miejsce
data
godzina
dostępne
Kinoteka, sala 2
2024-05-19
18:00
Lata 50. XX wieku, głównie w obszarze filmu przyrodniczego, i lata 60. stanowiły dla Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi okres rozkwitu. Reżyserzy uatrakcyjnili produkcje o środowisku naturalnym oraz filmy z dydaktycznym przesłaniem – zarówno w warstwie dramaturgicznej, wizualnej, jak i muzycznej. W bloku prezentujemy dzieła z tego okresu, w których w jednej z głównych ról została obsadzona muzyka Krzysztofa Komedy.

"Twarz wroga" ("The Face of the Enemy"), reż. Edward Etler, Polska 1965, 10 min

Prewencyjny film dokumentalny, którego tematem jest alkoholizm jako problem społeczny. W filmie widzimy sceny spożywania trunków w restauracjach, kawiarniach, barach przez modnie ubranych bywalców i bywalczynie imprez. Jazzowa muzyka Krzysztofa Komedy kształtuje nastrój zabaw lat 60. XX wieku. Obrazy te zostają skontrastowane z ujęciami domów, w których alkohol wyrządza krzywdę najmłodszym. A atmosferę zaczynają budować zawarte w ścieżce dźwiękowej deformacje.

"Okolice peronów" ("About Platform Surroundings"), reż. Edward Etler, Polska 1964, 10 min

Miniatura filmowa na temat przeglądu i konserwacji wagonów kolejowych. Film łączy nowofalowy sposób filmowania z muzyką Krzysztofa Komedy, która narzuca rytm montażu. Przesłaniem filmu jest zwrócenie uwagi na pracę pracowników kolei i na poszanowanie ich trudu.

"Kraksa" ("Crash"), reż. Edward Etler,  Polska 1963, 18 min

Film z muzyką Krzysztofa Komedy o wydźwięku moralizatorskim. Młoda para udaje się na przejażdżkę. Chłopak (Andrzej Zieliński) z brawurą prowadzi Morrisa Mini Coopera. Na skutek braku rozwagi dochodzi do wypadku. Dziewczyna (Barbara Brylska) trafia do szpitala.

"Mrówcze szlaki" ("Ant Trails"), reż. Stanisław Kokesz,  Polska 1956, 10 min

Film intrygujący i wciągający niczym najlepszy thriller. Mimo upływu blisko 70 lat od jego realizacji, ta niezwykła, dramatyczna opowieść o zaskakujących obyczajach mrówczych społeczności, precyzyjnie opowiedziana i sfotografowana, wciąż budzi żywe emocje. Głównym bohaterem jest tu szczególny gatunek mrówek zwany Amazonką (Polyergus rufescens).

Lato w pełni. Wśród drzew, traw i mchów suną bezszelestnie mrówki – duże, czerwone, zbrojne w szabliste szczęki. Napady armii Amazonek na gniazda łagodniejszych gatunków mrówek, przypominają sceny z najlepszych filmów batalistycznych – tyle, że tutaj walka toczy się naprawdę „na śmierć i życie”.

Dramatyczność filmowych obrazów podkreśla specjalnie skomponowana muzyka autorstwa słynnego jazzmana Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, wykonywana przez sekstet Krzysztofa Komedy – co jest dodatkową zaletą tego niezwykłego filmu.

czas trwania:
48 min
kraj:
Polska/1965 ("Twarz wroga"); 1964 ("Okolice peronów"); 1963 ("Kraksa"); 1956 ("Mrówcze szlaki")
reżyseria:
Edward Etler ("Twarz wroga", "Okolice peronów", "Kraksa"), Stanisław Kokesz ("Mrówcze szlaki")
zdjęcia:
Henryk Ryszka ("Twarz wroga"); Antoni Nurzyński ("Okolice peronów"); Stanisław Śliskowski ("Kraksa"); Bolesław Bączyński ("Mrówcze szlaki")
produkcja:
Jan Bereśniewicz / Wytwórnia Filmów Oświatowych ("Twarz wroga"); Janusz Krzepkowski / Wytwórnia Filmów Oświatowych ("Okolice peronów"); Włodzimierz Zambrzycki / Wytwórnia Filmów Oświatowych ("Kraksa"); Jan Stanisławski / Wytwórnia Filmów Oświatowych ("Mrówcze szlaki")
POWERED BY VISA