"Kochanka/Inna. Historia Claude Cahun i Marcel Moore" ("Lover/Other"), reż. Barbara Hammer, USA, France 2006, 55 min
Barbara Hammer w filmie ożywia postaci surrealistycznych artystek Claude Cahun (Lucy Schwob) – współcześnie określanej pionierką ekspresji genderqueer – i Marcel Moore (Suzanne Malherbe) oraz obszernie przedstawia ich prace tworzone od lat 20. XX wieku. Ta para lesbijek-artystek spędziła ze sobą całe życie. Zajmowały się performancem, fotografią, autoportretem, poszukiwały wyrazu dla doświadczenia nieheteronormatywnej tożsamości i niebinarności płci. Ich twórczość została ponownie odkryta w latach 80. XX wieku, wywierając duży wpływ na międzynarodową scenę artystyczną.
Claude Cahun i Marcel Moore były zaangażowane w opór wobec III Rzeszy okupującej wyspę Jersey podczas II wojny światowej. Za działalność informacyjną skierowaną do niemieckich żołnierzy, mającą odwieść ich od udziału w działaniach wojennych, zostały schwytane i skazane na śmierć. Barbara Hammer skonstruowała ten niezwykły hybrydyczny film dokumentalny, wykorzystując zdjęcia, materiały archiwalne, „znaleziony scenariusz Cahun”, którego sceny w filmie zostały zainscenizowane, oraz poruszające wywiady z mieszkańcami wyspy Jersey, którzy znali obie artystki.
"Kobiety, które kocham" ("Women I Love"), reż. Barbara Hammer, USA/1976, 23 min
Film składa się z serii portretów przyjaciółek i kochanek Barbary Hammer, przeplatanych zabawnymi obrazami, przedstawiającymi warzywa i owoce. Jeden z wczesnych filmów reżyserki, w których poszukiwała wyrazu dla tożsamości i erotyki lesbijskiej, wprowadzając akty kobiet na ekran i podważając heteronormatywne wzorce ich obrazowania. Dotyk kobiecego ciała jest tu związany z politycznym przekazem samostanowienia. Łączy realistyczne obrazy bohaterek i ciała z estetyką sennego marzenia. W kulminacji filmu śmiały erotyzm idzie w parze z duchowym wymiarem seksualnych doznań i bliskości.
Fot. Courtesy of the Estate of Barbara Hammer, New York and Electronic Arts Intermix (EAI), New York