miejsce
data
godzina
dostępne
Kinoteka, sala 2
2024-05-12
17:45
Muranów, Ingrid + Pola
2024-05-13
20:30
Muranów, Ingrid + Pola
2024-05-18
12:15
Konkurs Filmów Krótkometrażowych to wybór filmów dokumentalnych z całego świata, których długość nie przekracza 45 minut. Dzięki swojej zróżnicowanej tematyce stanowią idealny punkt wyjścia do poznania zagadnień rozwiniętych w filmach pełnometrażowych, prezentowanych na festiwalu.

"Mogę Cię przytulić?" ("Can I Hug You?"), reż. Elahe Esmaili, UK, Iran 2023, 35 min.

Hossein wychował się w religijnym irańskim mieście Kom. Panują tam bardzo restrykcyjne zasady dotyczące seksualności, które w efekcie powodują, że ten temat wydaje się praktycznie nie istnieć i to nie tylko w odniesieniu do kobiet, ale także dzieci. W takim kontekście traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa bohatera sprawiają, że przez lata zbierał w sobie siłę, żeby opowiedzieć rodzicom o tym, co spotkało go, kiedy był mały. Dzięki wsparciu swojej żony Elahe postanawia skonfrontować się z rodzicami i swoją traumą, zdradzając im mroczny sekret. Czy będą gotowi zmierzyć się z tym, co usłyszą? 

"Teraz" ("At That Very Moment"), reż. Rita Pauls, Federico Luis Tachella, Argentyna, Niemcy 2023, 12 min

Rozbiegana kamera chwyta skrawki świata małego chłopca, który w chaotyczny sposób rejestruje życie swojej rodziny. Widzimy jego siostrę, tatę, domek na drzewie i starego psa. Wydaje się, że nie czyha na nich żadne niebezpieczeństwo, a cała historia nie będzie niczym więcej, jak tylko ładną pocztówką z malowniczego miejsca. Młody operator-bohater biega, bawi się i skacze po łóżku, a my towarzyszymy mu, podziwiając jego niekończącą się energię. Przychodzi jednak moment, kiedy słowa chłopca, rzucone jak gdyby niby nic, niszczą sielankową atmosferę. Przyznaje zza kamery, że często jest smutny, boi się wielu rzeczy i wątpi w cel życia. Szczery, dziecięcy komentarz na temat rzeczywistości i emocji okazuje się w przeszywający sposób filozoficzny i dojrzały. 

"Proteza" ("Dentures"), reż. Siddharth Potade, Nikhil Lama, Indie 2023, 16 min

Hotelowe pokoje zapełniają się powoli członkami dużej, wielopokoleniowej rodziny. W powietrzu unosi się podniosła atmosfera ważnej rocznicy, jaką są 90. urodziny nestora rodu. Ten jednak, ze względu na swoją demencję, nic sobie nie robi z rozgrywającego się na jego cześć zamieszania. Jego celem jest znalezienie protezy zębów, która gdzieś się zawieruszyła. Jak radzimy sobie w sytuacji, kiedy tracimy powoli kontakt z kimś, kto nas wychował i zawsze był przy naszym boku? W tej słodko-gorzkiej, momentami bardzo zabawnej, opowieści o odchodzeniu oraz rodzinie twórcy poszukują wraz z bohaterem nie tylko zaginionej protezy, ale także miejsca dla niego wśród najbliższych. 

"Grandmamauntsistercat" ("Grandmamauntsistercat"), reż. Zuza Banasińska, Niderlandy, Polska 2023, 23 min

Film stworzony z materiałów archiwalnych Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi opowiada historię matriarchalnej rodziny widzianej oczami dziecka, które zmaga się z reprodukcją systemów ideologicznych i ich przedstawień. Pierwotnie powstałe jako narzędzia dydaktyczne i propagandowe w komunistycznej Polsce materiały archiwalne zostają przekształcone w źródło fikcyjnych wspomnień. Słowiańska postać wiedźmy, Baby Jagi, ulega przeobrażeniu w „prehistoryczną boginię z czasów matriarchatu”. Ta transformacja wywołuje wielowarstwowe refleksje na temat reprodukcji oraz tożsamości i prowadzi do konfrontacji z binarnymi podziałami, obracając często seksistowskie i antropocentryczne obrazy w narzędzia oporu wobec zinstytucjonalizowanej przemocy.

czas trwania:
86 min
kraj:
Wielka Brytania, Iran/2023 ("Mogę Cię przytulić?"); Argentyna, Niemcy/2023 ("Teraz"); Indie/2023 ("Proteza"); Niderlandy, Polska/2023 ("Grandmamauntsistercat")
reżyseria:
Elahe Esmaili ("Mogę Cię przytulić?"); Rita Pauls, Federico Luis Tachella ("Teraz"); Siddharth Potade, Nikhil Lama ("Proteza"); Zuza Banasińska ("Grandmamauntsistercat")
zdjęcia:
Mohamad Hadadi ("Mogę Cię przytulić?"); Lisandro Díaz Deschamps ("Teraz"); Jigmet Wangchuk ("Proteza"); archiwalia ("Grandmamauntsistercat")
produkcja:
Hossein Behboudi Rad ("Mogę Cię przytulić?"); Juan Pablo Labonia / Ruido ("Teraz"); Prabhav Sharma, Siddharth Potade ("Proteza"); Zuza Banasińska / Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi ("Grandmamauntsistercat")
wybrane festiwale i nagrody:
2023 – Sheffield DocFest ("Mogę Cię przytulić?"); 2023 – IDFA Amsterdam: Nagroda dla Najlepszego filmu krótkometrażowego ("Teraz"); 2023 – Visions Du Réel, 2023 – IDFA Amsterdam ("Proteza"); 2024 – MFF Rotterdam, 2024 – Berlinale: "Best Short Film" w konkursie TEDDY AWARD ("Grandmamauntsistercat")
POWERED BY VISA