miejsce
data
godzina
dostępne
Kinoteka, sala 2
2024-05-18
18:00
Transformacja ustrojowa była dla Wytwórni Filmów Oświatowych czasem wyzwań i zmiany sposobu funkcjonowania. Nadal powstawały jednak filmy ważne, które na różny sposób obrazowały rzeczywistość społeczną i historyczną. W tym zestawieniu prezentujemy dwa filmy z tamtego okresu, wchodzące w dialog z przeszłością – Jadwigi Żukowskiej i Macieja Drygasa. Zdjęcia do obu z nich wykonał Stanisław Śliskowski.

"Zabawy w dorosłych ciąg dalszy" ("Playing Adults Continue"), reż. Jadwiga Żukowska, Polska 1989, 56 min

W roku 1966 Jadwiga Żukowska stworzyła film „Zabawa w dorosłych”, w którym w jednym z warszawskich przedszkoli przyglądała się wyobrażeniom dzieci o dorosłym życiu. Maluchom zostały zadane pytania o to, czym będą się kierować w wyborze życiowych partnerów i partnerek. W ich wypowiedziach odbijały się indywidualne marzenia i wartości przekazane przez rodziców. „W czasie realizacji tego filmu z dziećmi wpadłam na pomysł nakręcenia dalszego ciągu tej zabawy w dorosłych. (…) Wydawało mi się interesujące zadać im po latach te same pytania, na które odpowiadali jako dzieci i porównać ich poglądy na ten sam temat, gdy będą już dorośli. (…) Chciałam wrócić do moich filmowych bohaterów w chwili, gdy mała sześcioletnia Ewa, która grała rolę panny młodej, będzie wychodzić za mąż” – przybliża w filmie założenia realizacyjne Jadwiga Żukowska.

Film Jadwigi Żukowskiej, poprzez zestawienie obrazów zrealizowanych w 1966 i współczesnych wypowiedzi bohaterek i bohaterów, daje unikalny wgląd w to, które z marzeń z lat dziecinnych przetrwały w dorosłych już ludziach i które z nich udało im się zrealizować. Dziś film stanowi interesujący obraz wyobrażeń Polaków o rolach i postawach w romantycznych relacjach doby transformacji.

"Usłyszcie mój krzyk" ("Hear My Cry"), reż. Maciej Drygas, Polska 1991, 46 min

Film dokumentalny o Ryszardzie Siwcu – człowieku, który w 1968 roku na oczach wielotysięcznego tłumu, podczas uroczystości dożynkowych na Stadionie Dziesięciolecia w Warszawie, oblał się benzyną i podpalił. Na podstawie zachowanych dokumentów, zwierzeń najbliższych i przyjaciół, relacji naocznych świadków wydarzenia, autor filmu próbuje odpowiedzieć na pytanie jakie motywy kierowały Siwcem. Film kończy wstrząsająca, przypadkowo skręcona, kilkudziesięciosekundowa sekwencja archiwalna ze Stadionu Dziesięciolecia – moment samospalenia Ryszarda Siwca.

czas trwania:
102 min
kraj:
Polska/1989 ("Zabawy w dorosłych ciąg dalszy"); 1991 ("Usłyszcie mój krzyk")
reżyseria:
Jadwiga Żukowska ("Zabawy w dorosłych ciąg dalszy"); Maciej Drygas ("Usłyszcie mój krzyk")
zdjęcia:
Stanisław Śliskowski, Zbigniew Hałatek ("Zabawy w dorosłych ciąg dalszy"); Stanisław Śliskowski ("Usłyszcie mój krzyk")
produkcja:
Jan Jurczak / Wytwórnia Filmów Oświatowych ("Zabawy w dorosłych ciąg dalszy"); Zbigniew Grefkowicz / Zespół Filmowy „Logos“ przy Wytwórni Filmów Oświatowych, Studio Filmowe „Zodiak“ ("Usłyszcie mój krzyk")
wybrane festiwale i nagrody:
1991 – Krakowski Festiwal Filmowy: Srebrny Smok, Europejska Nagroda Filmowa: Nagroda dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego, 1991 – Visions du Réel, Nyon: Srebrna Sestercja, 1991 – MFF Melbourne: Grand Prix, 1991 – MFF San Francisco: nagroda Golden Gate ("Usłyszcie mój krzyk")
POWERED BY VISA