miejsce
data
godzina
dostępne
Kinoteka, sala 2
2024-05-13
20:30
Muranów, Ingrid + Pola
2024-05-14
18:15
Muranów, Ingrid + Pola
2024-05-19
16:30
Konkurs Filmów Krótkometrażowych to wybór filmów dokumentalnych z całego świata, których długość nie przekracza 45 minut. Dzięki swojej zróżnicowanej tematyce stanowią idealny punkt wyjścia do poznania zagadnień rozwiniętych w filmach pełnometrażowych, prezentowanych na festiwalu.

"Inaczej nie chcę" ("Wouldn't Make It Any Other Way"), reż. Hao Zhou, USA 2024, 20 min

Mała pracownia wypełniona dźwiękiem maszyny do szycia i kolorowymi materiałami to mikrokosmos osoby bohaterskiej tego niezwykle czułego filmu. Widzimy w nim człowieka całkowicie oddanego swojej pasji do projektowania strojów, któremu udało się zbudować całkiem udane życie w małym miasteczku w Iowa. Ma swoich przyjaciół i ulubione miejsca, ale pojawia się wyzwanie zawodowe, które powoduje, że decyduje się wrócić na rodzinną wyspę Guam. Tam równowaga, którą zdołał zbudować z dala od nietolerancyjnego ojca, zostanie poddana próbie.

"Przewrót" ("The Takeover"), reż. Anders Hammer, Afganistan, 2023, 33 min

Nominowany do Oscara® wybitny norweski korespondent wojenny Anders Hammer skupia się w swoim filmie na sytuacji kobiet zaraz po przejęciu władzy przez talibów w Afganistanie. Po jednej stronie konfliktu znajdują się niezwykle dzielne przeciwniczki odbierania praw kobietom, które wychodzą na ulice. Narażają swoje życie, żeby walczyć o wolność dla siebie i swoich córek. Z drugiej strony znajdują się sojuszniczki nowego reżimu. Talibowie przez jakiś czas pozwalają im zabierać głos, ale z czasem nawet wychwalające je zwolenniczki znikają z oficjalnych konferencji. Szkoły dla dziewcząt, do których przedstawiciele nowej władzy jeszcze przed chwilą zapraszali zagranicznych dziennikarzy, żeby udowodnić, że nic się przecież nie zmieni, zostają zamknięte. Twarze kobiet w przestrzeni publicznej są zamalowywane, jakiekolwiek protesty są od razu krwawo tłumione, a wraz z tymi zamianami odchodzi w zapomnienie poczucie wolności i równości.

"Notatki o życiu i śmierci" ("Papa – Notes on Life and Death"), reż. Andreas Bøggild Monies, Dania 2023, 19 min

Lea Glob, reżyserka filmu „Apolonia, Apolonia”, prawie przypłaciła poród życiem. Chociaż jej dziecko urodziło się zdrowe, jej stan, w wyniku komplikacji, tak się pogorszył, że musiała zostać na pewien czas wprowadzona w stan śpiączki. Lekarze walczyli o jej życie, a jej partner i dziecko czekali na to, co przyniesie los. Andreas postanowił zarejestrować w postaci zdjęć i krótkich nagrań ten pełen napięcia moment zawieszenia pomiędzy życiem a śmier­cią, który przeżywała jego ukochana. Wszystkie zgromadzone materiały dały począ­tek niezwykłemu filmowi, który jest równocześnie listem miłosnym i szpitalnym dziennikiem.

"Blask lodu" ("Isblink"), reż. Olga Krüssenberg, Szwecja 2024, 14 min

Norweskie wyspy Svalbard to najbardziej wysunięte na północ naszej planety miejsce zamieszkiwane na stałe przez ludzi. Chociaż wydaje się, że czas stoi tam w miejscu, równocześnie szybko ucieka, przybliżając z każdą chwilą nadciągającą katastrofę. Kiedyś skute lodem wzgórza nie stanowiły zagrożenia dla miejscowej ludności. Teraz coraz częściej dochodzi do lawin, które zbierają krwawe żniwo wśród mieszkańców. Nawet w najdalszym zakątku naszego globu, do którego dotychczas uciekano w poszukiwaniu spokoju i stałości, ludzie są obecnie zmuszeni do redefinicji świata, który znali.

"6000 kłamstw" ("6000 lies"), reż. Simon Rieth, Francja 2024, 5 min

„6000 kłamstw" to przeszywająca opowieść, która w ciągu zaledwie pięciu minut dotyka niezwykle głęboko emocji takich, jak nadzieja, strach i strata. Zaczyna się od dobrze znanych wszystkim z komedii romantycznych obrazów z USG, które przedstawiają rozwój płodu w łonie matki. Tylko czy to, na co patrzymy, jest prawdą? Film szybko zaczyna przekraczać granicę między rzeczywistością a fikcją, stając się niezwykle emocjonalnym świadectwem upiornego doświadczenia, które wielu z nas przeżywa w milczeniu i samotności. Ta spełniona artystycznie historia ma swój początek w osobistych doświadczeniach twórcy i jego żony.

czas trwania:
91 min
kraj:
USA/2024 ("Inaczej nie chcę"); Afganistan/2023 ("Przewrót"); Dania/2023 ("Notatki o życiu i śmierci"); Szwecja/2024 ("Blask lodu"); Francja 2024 ("6000 kłamstw")
reżyseria:
Hao Zhou ("Inaczej nie chcę"); Anders Hammer ("Przewrót"); Andreas Bøggild Monies ("Notatki o życiu i śmierci"); Olga Krüssenberg ("Blask lodu"); Simon Rieth ("6000 kłamstw")
zdjęcia:
Hao Zhou ("Inaczej nie chcę"); Anders Hammer ("Przewrót"); Andreas Bøggild Monies ("Notatki o życiu i śmierci"); Christine Leuhusen ("Blask lodu");
produkcja:
Tyler Hill, Caitlin Mae Burke ("Inaczej nie chcę"); Anders Hammer / Field of Vision ("Przewrót"); Liv Lundholm Pedersen, Charlotte Pedersen / New Era Production ("Notatki o życiu i śmierci"); Mario Adamson, Paulina Knobloch / Sisyfos Film Production ("Blask lodu"); Ines Daien Dasi / Films du Poisson ("6000 kłamstw")
wybrane festiwale i nagrody:
2024 – SXSW Austin, 2023 – Hot Docs Toronto ("Inaczej nie chcę"); 2023 – Sheffield DocFest: Nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego, 2023 – DOC NYC ("Przewrót"); 2023 – CPH:DOX, Kopenhaga 2023 – EFA Awards i Nagroda Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Odense ("Notatki o życiu i śmierci"); 2024 – Rotterdam IFF ("Blask lodu"); 2024 – Rotterdam IFF ("6000 lies")
POWERED BY VISA