"Niewyraźny klekot ptaków" ("Indistinct Clatter of Birds"), reż. Franciszek Berbeka, Polska 2024, 71 min
„Niewyraźny klekot ptaków” to historia pioniera polskiego filmu przyrodniczego, który wyrusza w swoją ostatnią podróż. Włodzimierz Puchalski, bezgranicznie zakochany w świecie natury, przez blisko pół wieku utrwalał jej piękno, pozostawiając po sobie tysiące metrów taśmy filmowej. Reżyser Franciszek Berbeka, wykorzystując unikatowe materiały z archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych, opowiada o niezwykłej pasji Puchalskiego i cenie, jaką przyszło mu za nią zapłacić.
"Do schyłku dnia" ("Until the End of the Day"), reż. Anna Górna, Polska 1976, 10 min
Filmowa impresja na temat krajobrazu, ukazująca zakątek Polski, zamknięty w widłach Biebrzy i Narwi, które łącząc swe wody tworzą szerokie rozlewiska i bagna. Krajobraz tej przyrodniczej enklawy zachował swój pierwotny charakter, w czasie, kiedy powstawał film Anny Górny. Autorka ukazuje świat nietknięty cywilizacją XX wieku, przeżywający swe ostatnie dni – przed pracami melioracyjnymi, które miały się wkrótce rozpocząć.
"Raport w sprawie bobra" ("Beaver Report"), reż. Barbara Bartman-Czecz, Polska 1979, 17 min
Krajobrazy osuszanych bagien i meliorowanych łąk, skąd naukowcy z Zakładu Doświadczalnego Polskiej Akademii Nauk w Popielnie przesiedlają bobry w środowiska leśnych mokradeł, ustronnych jezior i rzek niezbędnych bobrom do życia. Uczestniczymy wraz z kamerą filmową w tej akcji odławiania i przewożenia zwierząt, obserwujemy ich pierwsze kroki w nowym środowisku, które zaczynają organizować dla swoich potrzeb. Zwalają podcinane przez siebie drzewa, budują tamy i tworzą wodne rozlewiska.