miejsce
data
godzina
dostępne
Kinoteka, sala 4
2024-05-17
18:00
Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi przez lata słynęła z filmów przyrodniczych, które do dziś inspirują młodych twórców. W tym zestawie przedstawiamy premierowo wyprodukowany przez WFO film Franciszka Berbeki „Niewyraźny klekot ptaków”, poświęcony legendzie polskiego filmu przyrodniczego – Włodzimierzowi Puchalskiemu. W bloku znalazły się także ukazujące naturę filmy Anny Górnej i Barbary Bartman-Czecz, uchwycone i wyreżyserowane w latach 70. XX wieku.

"Niewyraźny klekot ptaków" ("Indistinct Clatter of Birds"), reż. Franciszek Berbeka, Polska 2024, 71 min

„Niewyraźny klekot ptaków” to historia pioniera polskiego filmu przyrodniczego, który wyrusza w swoją ostatnią podróż. Włodzimierz Puchalski, bezgranicznie zakochany w świecie natury, przez blisko pół wieku utrwalał jej piękno, pozostawiając po sobie tysiące metrów taśmy filmowej. Reżyser Franciszek Berbeka, wykorzystując unikatowe materiały z archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych, opowiada o niezwykłej pasji Puchalskiego i cenie, jaką przyszło mu za nią zapłacić.

"Do schyłku dnia" ("Until the End of the Day"), reż. Anna Górna, Polska 1976, 10 min

Filmowa impresja na temat krajobrazu, ukazująca zakątek Polski, zamknięty w widłach Biebrzy i Narwi, które łącząc swe wody tworzą szerokie rozlewiska i bagna. Krajobraz tej przyrodniczej enklawy zachował swój pierwotny charakter, w czasie, kiedy powstawał film Anny Górny. Autorka ukazuje świat nietknięty cywilizacją XX wieku, przeżywający swe ostatnie dni – przed pracami melioracyjnymi, które miały się wkrótce rozpocząć.

"Raport w sprawie bobra" ("Beaver Report"), reż. Barbara Bartman-Czecz, Polska 1979, 17 min

Krajobrazy osuszanych bagien i meliorowanych łąk, skąd naukowcy z Zakładu Doświadczalnego Polskiej Akademii Nauk w Popielnie przesiedlają bobry w środowiska leśnych mokradeł, ustronnych jezior i rzek niezbędnych bobrom do życia. Uczestniczymy wraz z kamerą filmową w tej akcji odławiania i przewożenia zwierząt, obserwujemy ich pierwsze kroki w nowym środowisku, które zaczynają organizować dla swoich potrzeb. Zwalają podcinane przez siebie drzewa, budują tamy i tworzą wodne rozlewiska.

czas trwania:
98 min
kraj:
Polska/2024 ("Niewyraźny klekot ptaków"); 1976 ("Do schyłku dnia"); 1979 ("Raport w sprawie bobra")
reżyseria:
Franciszek Berbeka ("Niewyraźny klekot ptaków"); Anna Górna ("Do schyłku dnia"); Barbara Bartman-Czecz ("Raport w sprawie bobra")
zdjęcia:
Stefan Żółtowski ("Niewyraźny klekot ptaków"); Andrzej Pietrzkiewicz ("Do schyłku dnia"); Janusz Czecz ("Raport w sprawie bobra")
produkcja:
Waldemar Drozd / Wytwórnia Filmów Oświatowych ("Niewyraźny klekot ptaków"); Andrzej Pietrzkiewicz ("Do schyłku dnia", "Raport w sprawie bobra");
POWERED BY VISA