miejsce
data
godzina
dostępne
Kinoteka, sala 3
2024-05-11
13:45
Kinoteka, sala 2
2024-05-14
20:45
Muranów, Gerard
2024-05-17
16:00
Iluzjon, sala Mała Czarna
2024-05-19
20:30
Kręcony przez dwa lata dokumentalny thriller ujawnia brudną politykę rosyjskiego państwa na przykładzie grupy mieszkańców, którzy protestują przeciwko bezmyślnemu wydobyciu węgla w swoim regionie.

Trzymający w napięciu dokumentalny thriller. Kiedy mieszkańcy odległego syberyjskiego miasta z dziewięcioma ogromnymi zakładami odkrywkowymi dowiadują się, że pod ich dzielnicą zapaliła się opuszczona kopalnia węgla, wtłaczając do ich domów toksyczny gaz, zwracają się o pomoc do Natalii Zubkowej – lokalnej gospodyni domowej, która nie widziała innego wyjścia i została dziennikarką. W mieście działa jeden niezależny dziennik. Gdy relacje Natalii na temat wypadku rozsiały się w sieci, nagle okazało się, że stała się ona celem masowej rządowej kampanii dezinformacyjnej, która próbuje zatuszować sprawę. W cieniu coraz bardziej autorytarnych działań rosyjskiego rządu Natalia zmuszona jest do podjęcia niebezpiecznej misji, mającej na celu ujawnienie pełnego rozmiaru katastrofy ekologicznej rozgrywającej się wokół niej.

Kręcony przez dwa lata film pokazuje jeden z najniebezpieczniejszych rejonów Rosji, w którym przez cztery lata trwał skandal węglowy. Ujawnia brudną taktykę nowoczesnego rosyjskiego państwa totalitarnego, a także ludzkie koszty, jakie wiążą się z wydobyciem węgla. 

czas trwania:
102 min
kraj / rok produkcji:
Dania, USA / 2024
reżyseria:
Alina Simone
produkcja:
Kristine Barford
wybrane festiwale i nagrody:
2024 – CPH:DOX Kopenhaga: F:ACT Award
POWERED BY VISA