miejsce
data
godzina
dostępne
Atlantic, sala A
2024-05-17
20:30
Zabawny, prowokacyjny i wciągający filmowy portret interesującej osobowości Noama Chomsky’ego autorstwa Michela Gondry’ego.

Zabawny, prowokacyjny i wciągający filmowy portret intrygującej osobowości Noama Chomsky’ego – amerykańskiego pisarza, lingwisty, aktywisty i społecznego filozofa, a także jego naukowych teorii. To zaskakująco dynamiczna filmowa fuzja obrazów i idei, które charakteryzują tego najbardziej prominentnego i najczęściej cytowanego naukowca na świecie, znajdującego się w czołówce największych myślicieli świata, po Szekspirze, Platonie i Freudzie, uznanego przez „The New York Times” za najważniejszego żyjącego intelektualistę naszych czasów.

Światowej sławy reżyser Michel Gondry („Zakochany bez pamięci”, „Jak we śnie”) zdecydował się w tym filmie na wyjątkowy zabieg. Nie tylko prowadzi z naukowcem fascynującą i szczerą rozmowę, ale dodatkowo ubarwia ją również animacjami, które w doskonały sposób obrazują na ekranie to, o czym opowiada Chomsky. Dzięki temu idee słynnego intelektualisty stają się znacznie bardziej zrozumiałe i przystępne dla widza. Chomsky zachęca widzów do ciągłej autorefleksji w ocenie świata, a przede wszystkim do stałego podważania tego, czym żywią nas media, a tego typu postawę sam określa mianem „intelektualnej samoobrony”. W efekcie film zmienia się w prawdziwą wizualną i intelektualną ucztę, a jego tytuł to świadoma i nieco ironiczna zabawa językiem, która wyraźnie nawiązuje do teorii języka Chomsky’ego – współtwórcy gramatyki transformacyjno-generatywnej, który przyczynił się również do rozwoju psycholingwistyki.

czas trwania:
88 min
kraj / rok produkcji:
Francja / 2013
reżyseria:
Michel Gondry
zdjęcia:
John Gianvito, Paul Turano
produkcja:
Raffi Adlan, Georges Bermann, Julie Fong, Michel Gondry / Partizan Films, Partizan
wybrane festiwale i nagrody:
2014 – Millennium Docs Against Gravity MFF: Wyróżnienie Specjalne w Konkursie Głównym, 2014 – MFF Berlinale, 2014 – FF Luksemburg
POWERED BY VISA