miejsce
data
godzina
dostępne
Atlantic, sala B
2024-05-10
20:30
Peter Mettler poszukuje transcendencji i sensu, rozmawiając z osobą uzależnioną od narkotyków, hazardzistą, odrodzonym chrześcijaninem, Albertem Hoffmanem, wynalazcą LSD. W tle wyprawa do Indii, niezwykłe wydarzenia w Kanadzie i Szwajcarii dziejące się obok reżysera.

Śmiały w rozwiązaniach formalnych film, którego produkcja zajęła 10 lat. Opowiada o poszukiwaniu transcendencji i sensu, o odrzuceniu śmierci, iluzji bezpieczeństwa, a także o naszej relacji z naturą. To po części eksploracja kultury, a po części wyprawa w poszukiwaniu niewypowiedzianego. Film wymyka się prostym kategoriom. Mettler stosuje rożne style: od dziennika podróży do filmu muzycznego, od formy eseju do sztuki wideo. Zabiera nas w podróż w różne części świata, obserwując sposoby poszukiwania przez ludzi transcendencji. Rozmawia z osobą uzależnioną od narkotyków, hazardzistą, odrodzonym chrześcijaninem Albertem Hoffmanem, wynalazcą LSD. Każdy z nich na swój sposób próbuje odnaleźć i wyrazić sens ludzkiego życia.

Film utkany jest z hipnotycznych scen, w których fakty mieszają się z fantazją, a dokumentalna obserwacja z poetycką aurą filmowanych miejsc. Widzimy dziewczynę w pokoju hotelowym w Las Vegas, a za nią, przez okno, inny hotel wysadzany w powietrze. Z kolei uzależniony od grania karciarz pokazuje nam popioły swojej żony, które trzyma zawinięte w chusteczkę. Istotnym elementem konstrukcji filmu jest również wyrafinowana ścieżka dźwiękowa, łącząca muzykę Freda Fritha, Mikołaja Góreckiego i Dimitriego de Perrota. W rezultacie powstaje szczególna audiowizualna kompozycja, której rytm jest wyzwaniem dla naszych wyobrażeń o świecie.

czas trwania:
180 min
kraj / rok produkcji:
Kanada, Szwajcaria / 2002
reżyseria:
Peter Mettler
zdjęcia:
Peter Mettler
produkcja:
Cornelia Seitler, Ingrid Veninger, Alexandra Gill / Maximage
wybrane festiwale i nagrody:
2002 – MFF Toronto, 2002 – Visions du Réel Nyon: Nagroda Główna, 2002 – MFF Vancouver: Najlepszy Film Dokumentalny, 2002 – MFF Montreal: Najlepszy Film Dokumentalny, 2003 – IDFA Amsterdam
POWERED BY VISA