miejsce
data
godzina
dostępne
Atlantic, sala A
2024-05-12
20:30

"Herkules" ("Herkules"), reż. Polska 2005, 25 min

12-letni Krzyś dorasta w bezrobotnej rodzinie. Ojciec pieszczotliwie mówi na syna „Herkules” i nie bez powodu, bo Krzyś codziennie bez słowa skargi pracuje, a zarobione pieniądze oddaje rodzicom. Pracuje, bo dla niego jest oczywiste, że należy pomagać najbliższym. Czuje się odpowiedzialny za rodzinę, walczy o nią. Pijany ojciec przytula syna i udziela mu życiowych rad, a syn mówi do niego: „tatusiu”. W tym – na pierwszy rzut oka – patologicznym świecie jest coś więcej. Miłość łącząca rodziców i dziecko. Krzyś kocha rodziców, a oni jego. Nie jest to miłość idealna, raczej trudna i niejednoznaczna.

"Uwikłani" ("Entangled"), reż. Lidia Duda, Polska 2012, 50 min

Historia pedofila i skrzywdzonego przez niego dziewięciolatka. Zbrodnia i kara. Ten oczywisty podział trwa do momentu, gdy – po kilku latach – chłopak dochodzi do wniosku, że sprawiedliwości nie stało się zadość i postanawia sam ją wymierzyć. Wtedy role się odwracają – osoba, która doznała krzywdy zamienia się w mściciela.

Film opowiada o życiu przed i po tragedii; pokazuje, kim są dzisiaj bohaterowie tej tragedii i jakie ponieśli konsekwencje swoich czynów. To film o sytuacji, która zmienia całe życie i wikła w historię, która zdaje się nie mieć końca.

czas trwania:
75 min
kraj:
Polska/2015 ("Herkules"); 2012 ("Uwikłani")
reżyseria:
Lidia Duda
zdjęcia:
Lidia Duda ("Herkules"); Wojciech Staroń ("Uwikłani")
produkcja:
Maja Maruszewska, Anna Kępińska, Maciej Kubicki, Witold Będkowski / Telemark, TVP PR 2 ("Uwikłani")
wybrane festiwale i nagrody:
2013 – MFF Chicago: nagroda Srebrny Hugo, 2013 – MFF Nowy Jork: srebrny medal w kategorii produkcji telewizyjnych, 2013 – One World FF Praga: nagroda za reżyserię, 2012 – Krakowski Festiwal Filmowy: Grand Prix Złoty Lajkonik, Nagroda Prezesa Telewizji Polskiej, Nagroda Stowarzyszenia Twórców Obrazu Filmu Fabularnego za zdjęcia w filmie dokumentalnym ("Uwikłani")
POWERED BY VISA