miejsce
data
godzina
dostępne
Muranów, Gerard
2024-05-10
15:45
Luna, sala B
2024-05-12
13:45
Kinoteka, sala 1
2024-05-15
18:00
Kinoteka, sala 3
2024-05-17
12:45
Luna, sala A
2024-05-19
11:45
Obserwując przez rok uczniów pierwszej i szóstej klasy publicznej szkoły podstawowej w Tokio, a także ich nauczycieli, poznajemy system szkolny, który znacząco różni się od innych krajów.

Jakie są charakterystyczne cechy i zachowania potrzebne do tego, aby stać się częścią japońskiego społeczeństwa? Co sprawia, że jesteś Japończykiem? Obserwując przez rok uczniów pierwszej i szóstej klasy publicznej szkoły podstawowej w Tokio, a także ich nauczycieli, poznajemy system szkolny, który znacząco różni się od innych krajów. Odkrywamy, w jaki sposób nauczyciele i uczniowie kształtują się nawzajem. Oprócz przyswajania nauki, dzieci uczą się samodyscypliny, ducha wspólnoty i dobrych manier. Codziennie weryfikowana jest równowaga między indywidualizmem a poszanowaniem innych. Wybuch pandemii i jej ograniczenia to tylko kolejny środek kontrolny, bo dzieci w Japonii są kształtowane przez kulturę swojego kraju i ściśle określony proces edukacyjny, który niezachwianie dąży do właściwej równowagi pomiędzy indywidualnym rozwojem a harmonią społeczeństwa jako całości.

Film dokumentuje ten proces, stosując jednak hybrydową perspektywę. Reżyserka filmu krytycznie przygląda się japońskiej kulturze, z pozycji na równi jej znanej (sama pochodzi z Japonii), jak i obcej. Środowisko szkolne przypomina tu bowiem zakład produkcyjny, w którym surowcem do przetworzenia są dzieci.

czas trwania:
99 min
kraj / rok produkcji:
Japonia, USA, Finlandia, Francja / 2023
reżyseria:
Ema Ryan Yamazaki
zdjęcia:
Kazuki Kakurai
produkcja:
Eric Nyari, Outi Rousu, Luc Martin-Gousset / Cineric Creative
wybrane festiwale i nagrody:
2023 – MFF Tokio
POWERED BY VISA