miejsce
data
godzina
dostępne
Iluzjon, sala Mała Czarna
2024-05-10
18:15
Atlantic, sala A
2024-05-12
16:15
Kinoteka, sala 4
2024-05-14
14:30
Kinoteka, sala 3
2024-05-18
11:45
Film dokumentuje rekordowo niskie roczne opady w Kenii. Pokazuje, co znaczy żyć i dorastać w przesiąkniętej wieloletnią tradycją wspólnocie, na którą bezpośredni wpływ mają zmiany klimatyczne.

Koczowniczo-pasterskie plemię Turkana-Ngaremara od wieków żyje w symbiozie z naturą w północnej Kenii. Zmiany klimatyczne powodują jednak, że ich życiodajna do tej pory ziemia wysycha, a sawanna zamienia się w pustynię. Z roku na rok kurczą się zasoby roślin i zwierząt, co skutkuje koniecznością walki między zdesperowanymi plemionami o przetrwanie. Zaczynają konkurować o dostęp do wody i pastwisk.

Twórcy przez 4 lata podążają za młodym przedstawicielem społeczności Turkana-Ngaremara – Kolem. Z pasterza zmienia się w plemiennego wojownika. Obserwujemy wewnętrzny konflikt, jaki się w nim rodzi, gdy kwestionuje nie tylko wybraną dla niego nową rolę, ale także kulturę, która ukształtowała jego życie. Widzimy przepaść pomiędzy wielowiekową tradycją a nowoczesną wrażliwością i człowieka, który jest w niej uwięziony. Film, dokumentujący rekordowo niskie roczne opady w Kenii, to przykład zachwycającego pod względem wizualnym kina obserwacyjnego. Pokazuje, co znaczy żyć i dorastać w przesiąkniętej wieloletnią tradycją wspólnocie, na którą bezpośredni wpływ mają zmiany klimatyczne. Utrwala nie tylko ogrom i potęgę kenijskiego krajobrazu, ale również jego nieuchronny rozpad.

czas trwania:
82 min
kraj / rok produkcji:
Kenia, USA / 2023
reżyseria:
Moses Thuranira Thiane, Andrew H Brown
zdjęcia:
Andrew H Brown
produkcja:
Samuel Ekomol / Ragtag Collective
wybrane festiwale i nagrody:
2023 – FF Tribeca: nagroda dla najlepszego dokumentalnego filmu pełnometrażowego, za najlepsze zdjęcia, nagroda Albert Mysles Award dla najlepszego reżysera filmu dokumentalnego, 2023 – MFF Zurych, 2023 – MFF Sheffield, 2023 – MFF Calgary: Najlepszy Zagraniczny Film Dokumentalny
POWERED BY VISA