miejsce
data
godzina
dostępne
Atlantic, sala B
2024-05-11
11:45
Muranów, Ingrid + Pola
2024-05-12
18:15
Kinoteka, sala 1
2024-05-16
12:15
Muranów, Ingrid + Pola
2024-05-18
20:15
Historia migrujących ptaków, które popełniają zbiorowe samobójstwo nad jeziorami Ozogoche w ekwadorskich Andach, staje się pretekstem, żeby opowiedzieć o rdzennych mieszkańcach tego miejsca.

Cuviví to tradycyjna ekwadorska nazwa brodźca wyżynnego – ptaka brodzącego, który ma szczególne znaczenie dla rdzennych społeczności żyjących wokół jezior Ozogoche w środku Andów. Co roku ptaki te migrują na południe z Ameryki Północnej. Około września mijają jeziora Ozogoche, gdzie dużo z nich „popełnia samobójstwo”, rzucając się z wysokości do lodowatej wody. Martwe ptaki są zbierane z brzegów i wykorzystywane do przygotowania rytualnej uczty. Migracja i poświęcenie się cuviví jest symboliczne dla rdzennych mieszkańców páramo, którzy podążają tą trasą, ale w przeciwnym kierunku. Ze względu na zmiany klimatyczne brakuje pracy i żywności, a wielu młodych ludzi migruje do Stanów Zjednoczonych, nie zważając na niebezpieczeństwa związane z podróżą.

Film zachwyca pod względem wizualnym. Za pomocą oszałamiających zdjęć reżyser pokazuje codzienne życie dziewczyny mieszkającej w pobliżu laguny Ozogoche. Jej wujek mieszka w USA, więc może się tam wybrać. Oczekuje na przybycie cuviví, z których tylko kilka pojawiło się w ostatnich latach, bo jeziora niestety wysychają. Historia ptaków staje się pretekstem, by pokazać historię ludzi. 

czas trwania:
77 min
kraj / rok produkcji:
Ekwador, Belgia / 2023
reżyseria:
Joe Houlberg Silva
zdjęcia:
Pablo Secaira
produkcja:
Andrés Cornejo, Joe Houlberg / DocMas, Botόn Films
wybrane festiwale i nagrody:
2023 – IDFA Amsterdam
POWERED BY VISA