miejsce
data
godzina
dostępne
Kinoteka, sala 2
2024-05-10
20:30
Kinoteka, sala 3
2024-05-11
15:45
Kinoteka, sala 2
2024-05-15
12:00
Kinoteka, sala 3
2024-05-19
16:30
John Mbano wybiera się z żoną do Niemiec z misją odzyskania czaszki swojego pradziadka, rozstrzelanego przez Niemców podczas powstania przeciw ich rządom kolonialnym w Tanzanii. To, z czym się spotka w Europie zmieni jego życie i małej wioski w Songea w Tanzanii.

John Mbano wybiera się z żoną do Niemiec z misją odzyskania czaszki swojego pradziadka, rozstrzelanego przez Niemców podczas powstania przeciw ich rządom kolonialnym w Tanzanii. Rodzina wciąż oczekuje na powrót czaszki wodza. Podróż zmienia życie Johna i Cesilli. Spotykają w Berlinie aktywistów, którzy walczą z niemieckim negowaniem kolonialnej przeszłości. Razem konfrontują się z biurokratyczną machiną, dążąc do odzyskania szczątków pradziadka. Efektem wspólnych działań jest między innymi zmiana nazwy patrona ulicy, którym był dowódca wojsk niemieckich Jan Peters – oprawca w Tanzanii. Jednak nawet wizyta prezydenta Niemiec w wiosce rodziny nie przynosi długo oczekiwanego rezultatu. Rodzinna misja trwa nadal.

Film pokazuje osobistą perspektywę w globalnej debacie na temat zwrotu ludzkich szczątków, a także prawdziwych ludzi odartych z godności przez kolonialną przeszłość i jej następstwa.

czas trwania:
98 min
kraj / rok produkcji:
Niemcy, Tanzania / 2024
reżyseria:
Agnes Lisa Wegner, Cece Mlay
zdjęcia:
Marcus Winterbauer
produkcja:
Christoph Holthof, Daniel Reich, Amil Shivji, Luna Selle / kurhaus production
wybrane festiwale i nagrody:
2024 – MFF Berlinale; 2024 - Millennium Docs Against Gravity Film Festival: premiera międzynarodowa
POWERED BY VISA