miejsce
data
godzina
dostępne
Atlantic, sala B
2024-05-14
20:30

"Siostrzeństwo świętej sauny" ("Smoke Sauna Sisterhood"), reż. Anna Hins, Estonia, Francja, Islandia 2023, 89 min

W bujnym, zielonym lesie w południowej Estonii grupa kobiet zbiera się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać z siły swojej wspólnoty. Otoczone dymem i żarem obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Wypędzają z siebie lęki i wstyd, żeby odzyskać siłę i energię do życia. Film portretuje ten intymny rytuał, który odbywa się w ciasnej i ciemnej przestrzeni nasyconej oddechem i parą. Gorąc i pot są tu namacalne równie mocno, jak cielesność. Obserwujemy ciała i twarze skąpane w mroku w procesie wspólnotowego oczyszczania. Dowiadujemy się, czego doświadczyły w swoim życiu. Namacalne i uniwersalne opowieści pokazują uniwersalizm, wspólnotowość oraz podkreślają rolę kolektywnego myślenia w radzeniu sobie z problemami. „Siostrzeństwo świętej sauny” przepełnia autentyczne piękno, które nie płynie z posiadania idealnego ciała, ale humoru, mądrości i samoświadomości.

Film kręcony przez 8 lat jest również portretem estońskiej dymnej sauny wpisanej na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Oryginalna ścieżka dźwiękowa jest wynikiem twórczej współpracy islandzkiego kompozytora Eðvarð Egilssona i eksperymentalnego folkowego trio EETER.

"Estoński mężczyzna" ("Estonian Man"), reż. Tushar Prakash, Anna Hints, Estonia 2024, 25 min

Tushar przyjechał z Indii do Estonii, żeby żyć razem z ukochaną. Zrezygnował z ciepła i słońca swojego kraju, wybierając na nowy dom chłodną część Europy. Teraz wyrusza w podróż do krewnych swojej partnerki żyjących w prowincji Võromaa, żeby nauczyć się, co znaczy być prawdziwym Estończykiem. W pełnej humoru opowieści o nabywaniu nowych zwyczajów pojawia się miejsce także na poważną refleksję nad tożsamością i tęsknotą za rodzinnymi stronami. Duet reżyserski tej osobistej historii tworzą Anna Hints, doskonale znana festiwalowej publiczności z filmu „Siostrzeństwo świętej sauny”, oraz jej partner – Tushar Prakash.

czas trwania:
114 min min
kraj:
Estonia, Francja, Islandia/2023 ("Siostrzeństwo świętej sauny"); Estonia/2024 ("Estoński mężczyzna")
reżyseria:
Anna Hins ("Siostrzeństwo świętej sauny"); Tushar Prakash, Anna Hints ("Estoński mężczyzna")
zdjęcia:
Ants Tammik ("Siostrzeństwo świętej sauny", "Estoński mężczyzna")
produkcja:
Marianne Ostrat / Alexandra Film ("Siostrzeństwo świętej sauny"); Tushar Prakash, Anna Hints / KAE NOH ("Estoński mężczyzna")
wybrane festiwale i nagrody:
2023 – FF Sundance: nagroda za najlepszą reżyserię, 2023 – CPH:DOX Kopenhaga, 2023 – MFF Hong Kong, 2023 – Hot Docs Toronto, 2023 – IDFA Amsterdam, 2023 – DOC NYC, 2023 – MFF Bergen, 2023 – FF Sydney, 2023 – Docs Barcelona, 2023 – Filmfest Monachium, Europejskie Nagrody Filmowe 2023 - Najlepszy Europejski Film Dokumentalny ("Siostrzeństwo świętej sauny"); 2024 – Millennium Docs ("Estoński mężczyzna")Against Gravity: polska premiera ("Estoński mężczyzna")
POWERED BY VISA