miejsce
data
godzina
dostępne
Atlantic, sala B
2025-05-11
13:45
Kinoteka, sala 4
2025-05-12
14:15
Kinoteka, sala 1
2025-05-15
14:15
Atlantic, sala B
2025-05-17
14:00
Młody rolnik z Pendżabu wraz z pół milionem Hindusów wystąpił w proteście przeciwko nowo uchwalonym ustawom rolniczym. Idea solidarności zakończyła się sukcesem i wycofaniem się rządu z uchwał.

W listopadzie 2020 roku Gurbanz Sangha – młody rolnik z Pendżabu, wybrał się w niezwykłą podróż. Jadąc traktorem 400 kilometrów do Delhi połączył siły z tysiącami, a później ponad pół milionem mężczyzn i kobiet z różnych środowisk. Ich wspólna misja polegała na powszechnym przeciwstawieniu się nowo uchwalonym ustawom rolniczym. W obliczu blokady związanej z pandemią covid rolnicy – reprezentujący ponad połowę indyjskiej siły roboczej – ślubowali pozostać na granicach do czasu uchylenia przepisów. W tym równoległym świecie na nowo zdefiniowali wzajemne współistnienie w grupie, w której kobiety stały się równymi partnerami politycznymi, a nie jedynie drugoplanowymi postaciami.

Dzień po dniu protestujący demonstrowali pluralistycznego, buntowniczego i odpornego ducha Indii – często pomijanego przez media. Gdy ruch nabrał rozpędu, rolnicy w całym kraju oraz związki zawodowe pracowników przemysłowych połączyła idea solidarności. Skala tych protestów odzwierciedlała ducha indyjskiego ruchu niepodległościowego, a ich kulminacją był nieoczekiwany, triumfalny wynik –  wycofanie się rządu z dyskryminującego prawa.

czas trwania:
105 min
kraj / rok produkcji:
Indie, Francja, Norwegia / 2024
reżyseria:
Nishtha Jain
zdjęcia:
Akash Basumatari
produkcja:
Valérie Montmartin / Valérie Montmartin
wybrane festiwale i nagrody:
2024 – Hot Docs Toronto: nagroda dla najlepszego filmu zagranicznego, 2024 – IDFA Amsterdam
tagi:
ekologia aktywizm protest slow cinema

Inne filmy z tagiem protest

POWERED BY VISA