miejsce
data
godzina
dostępne
Kinoteka, sala 1
2024-05-11
13:30
Kinoteka, sala 7
2024-05-15
18:00
Atlantic, sala B
2024-05-16
20:15
Kinoteka, sala 7
2024-05-19
12:00
W trakcie rosyjskiej inwazji dwóch artystów i artystka szukają inspiracji i piękna w działaniach na rzecz obrony swojego kraju, Ukrainy oraz kultywowania swojej sztuki. Tak delikatnej jak ich kraj.

„Ukraina jest jak porcelana” – mówi jeden z bohaterów filmu – „łatwo ją rozbić, ale nie można jej zniszczyć”. W trakcie pełnoskalowej rosyjskiej inwazji w Ukrainie dwóch artystów: Andrey Stefanov i Slava Leontyev oraz artystka Anya Stasenko szukają inspiracji i piękna w działaniach na rzecz obrony swojego kraju oraz kultury. Pokazują, że choć pozornie łatwo jest przestraszyć ludzi, to trudniej odebrać im wolę życia. Podczas wojny rozpętanej przez rosyjskich żołnierzy przeciw cywilom, bohaterowie zostali w kraju uzbrojeni nie tylko w swoją sztukę i kamerę, ale także – po raz pierwszy w życiu – w karabiny.

Pomimo codziennych bombardowań, Anya przeciwstawia się wojnie, cały czas tworząc porcelanę. Andrey odbywa niebezpieczną podróż, wywożąc rodzinę za granicę. Slava uczy strzelać zwykłych ludzi, którzy nieoczekiwanie muszą stać się żołnierzami. Gdy inwazja przybiera na sile, Andrey zostaje reżyserem i zaczyna filmować ich wspólną historię, a Anya i Slava w porcelanowych figurkach utrwalają idylliczną przeszłość, niepewną teraźniejszość i nadzieję na lepszą przyszłość. Film otrzymał Nagrodę Główną w amerykańskim konkursie dokumentalnym na Sundance.

czas trwania:
88 min
kraj / rok produkcji:
USA, Ukraina, Australia / 2024
reżyseria:
Slava Leontyev, Brendan Bellomo
zdjęcia:
Andrey Stefanov
produkcja:
Aniela Sidorska, Paula DuPré Pesmen, Camilla Mazzaferro, Olivia Ahnemann / Finch no Worries Production, Imaginary Line
wybrane festiwale i nagrody:
2024 – FF Sundance: Nagroda Główna w konkursie amerykańskim, 2024 – Millennium Docs Against Gravity MFF: premiera europejska
POWERED BY VISA