miejsce
data
godzina
dostępne
Kinoteka, sala 2
2024-05-16
18:30
Iluzjon, sala Mała Czarna
2024-05-18
16:30
Film o Wojciechu Bruszewskim, głośnym buntowniku w świecie filmu, współtwórcy światowego nurtu wideo, badaczu i eksperymentatorze sztuki.

Co istnieje? Jak to, co istnieje, możemy postrzegać i doświadczać za pomocą własnych zmysłów oraz instrumentów, które wymyślamy? Kto jest bliżej prawdy: my, ludzie czy technologia, którą się posługujemy? Wojciech Bruszewski, głośny buntownik w świecie filmu, współtwórca światowego nurtu wideo, badacz i eksperymentator sztuki, rusza na drugą stronę lustra, by przesunąć granice poznania i dokonać przełomowych odkryć w obszarach języka, dźwięku, obrazu oraz innowacyjnych technologii. Dzięki zachowanym filmom Bruszewskiego, jego archiwalnym nagraniom, zdjęciom i uruchomionym na nowo sprzętom, których używał, możemy się o nich nie tylko dowiedzieć, ale także ich doświadczyć.

Przewodnikami po fascynującym świecie Bruszewskiego jest on sam, a także towarzyszące mu grono  współczesnych historyków i badaczy sztuki, artystów, medioznawców, projektantów i ekspertów świata AI oraz antydyscyplinarnych osobowości, które odkrywają go na nowo. Kto jest bliżej prawdy?

czas trwania:
73 min
kraj / rok produkcji:
Polska / 2024
reżyseria:
Elwira Kozłowska
zdjęcia:
Nicolas Villegas
produkcja:
Marika Kuźmicz / Fundacja Arton, Szkoła Filmowa w Łodzi, Fundacja Lab.lab
wybrane festiwale i nagrody:
2024 – Millennium Docs Against Gravity: światowa premiera
POWERED BY VISA