miejsce
data
godzina
dostępne
Iluzjon, sala Stolica
2024-05-12
13:30
Atlantic, sala A
2024-05-14
15:45
Iluzjon, sala Mała Czarna
2024-05-16
20:15
Atlantic, sala B
2024-05-19
12:30
Film ukazuje wspólny los drzew i ludzi na przykładzie australijskiego aktywisty, ekologa i polityka doktora Boba Browna. Był współzałożycielem pierwszej partii zielonych, która weszła do parlamentu krajowego.

Film ukazuje wspólny los drzew i ludzi na przykładzie australijskiego aktywisty, ekologa i polityka Boba Browna, który walczył o ocalenie najstarszego na świecie australijskiego lasu pierwotnego. Brown działał w latach 70. i 80. XX wieku. Był pierwszym otwarcie przyznającym się do swojej homoseksualności senatorem w Australii, a przede wszystkim działaczem, który włączył kwestię ochrony przyrody do centralnego nurtu tamtejszej polityki. Zmobilizował miliony ludzi do aktywizmu ekologicznego i wpłynął na kulturę społeczną i polityczną.

Od sadzonki drzewa do starego lasu – film łączy życie i aktywizm Browna z cyklem funkcjonowania lasu, o którego los i przyszłość walczył. Ukryte życie gigantycznych drzew na Tasmanii pokazywane jest tu za pomocą kamer przymocowanych do ich korony, immersyjnych animacji i wypowiedzi takich autorytetów, jak Dawid Suzuki czy Merlin Sheldrake. Brown założył pierwszą na świecie Partię Zielonych, której sam był członkiem. Opowiadał się za poszanowaniem praw mniejszości, pociągnięciem polityków do odpowiedzialności społecznej i finansowej, kontrolą sprzedaży broni oraz bronił praw Aborygenów. W odpowiedzi na te działania stał się obiektem ataków i pogróżek – czas pokazał jednak, że jego pomysły wyprzedzały epokę, w której żył.

czas trwania:
113 min
kraj / rok produkcji:
Australia / 2023
reżyseria:
Laurence Billiet, Rachael Antony
zdjęcia:
Sherwin Akbarzadeh
produkcja:
Laurence Billiet, Rachael Antony / General Strike, Matchbox Pictures
wybrane festiwale i nagrody:
2023 – FF Adelaida, 2023 – MFF Wàhanu Màrama, 2023 – nagroda AACTA Awards
POWERED BY VISA