Film prezentowany w bloku: Queerowe doświadczenia ciała. Blok 4
miejsce
data
godzina
dostępne
KINOMUZEUM, MSN, sala kinowa
2025-05-14
18:00
Pratibha Parmar bada złożoność i trudności życia osób nieheteronormatywnych mieszkających w Indiach i stamtąd pochodzących.

W filmie Pratibha Parmar bada złożoność i trudności życia osób nieheteronormatywnych wywodzących się z Indii. „Khush” oznacza ekstatyczną przyjemność w języku urdu. Dla lesbijek i gejów pochodzących z Azji Południowej, mieszkających w Wielkiej Brytanii, Ameryce Północnej i Indiach (gdzie kontakty homoseksualne przestały być penalizowane w 2018 roku), termin ten oddaje szczególne doświadczenie bycia osobą queerową i zarazem osobą niebiałą. Przywołane świadectwa, różne pod względem geograficznym, łączy poczucie izolacji, ale także solidarności i radość z bycia „khush”.

Film kładzie akcent na zmysłowość tych doświadczeń, euforię z przeżywania seksualności zakorzenionej w kulturze, zobrazowanej za pomocą sekwencji tanecznych i ścieżki dźwiękowej.

czas trwania:
26 min
kraj / rok produkcji:
Wielka Brytania / 26
reżyseria:
Pratibha Parmar
zdjęcia:
Harriet Cox
produkcja:
Pratibha Parmar / Hauer Rawlence Production
wybrane festiwale i nagrody:
1991 – Frameline: San Francisco International LGBTQ Film Festival: Nagroda Publiczności,1992 – FF Creteil Womens: Zwycięzca Nagrody Publiczności dla Najlepszego Filmu Zagranicznego
tagi:
prawa człowieka feminizm LGBTQ+ Daleki Wschód postkolonializm

Inne filmy z tagiem Daleki Wschód

POWERED BY VISA