miejsce
data
godzina
dostępne
Atlantic, sala A
2024-05-11
18:30
Iluzjon, sala Mała Czarna
2024-05-13
18:15
Kinoteka, sala 3
2024-05-15
14:00
Iluzjon, sala Mała Czarna
2024-05-19
12:45
Z policją i łowcami nagród depczącymi jej po piętach, młoda reżyserka wyrusza w szaloną podróż z brazylijską grupą nielegalnych konstruktorów balonów z faweli – „baloeiros”.

W głębi brazylijskich faweli tajna społeczność mężczyzn planuje kolejną nielegalną akcję. To „baloeiros” – konstruktorzy balonów. Silni, wytatuowani mężczyźni uwielbiają widok unoszących się na niebie balonów. Spędzają lata na sklejaniu kolorowych bibułek, z których tworzą aerostaty wielkości bloków mieszkalnych. Różne grupy baloeiro rywalizują ze sobą o to, kto stworzy najpiękniejsze, największe i najbardziej spektakularne balony, które mają niezwykłe kolory i przedstawiają różne postaci jak 2Pac czy Pelé. Młoda, duńsko-hiszpańska reżyserka Sissel Dargis Morell przez kilka lat zdobywała zaufanie brazylijskich grup baloniarzy i na tej podstawie stworzyła dokumentalny film akcji, pełen pościgów samochodowych, i scen w potajemnych warsztatach. Na baloeiros poluje policja i łowcy nagród, gdyż władze uważają ich za niebezpiecznych przestępców. Tymczasem baloniarze są podobni do ulicznych artystów, a działając z ukrycia, przynoszą radość lokalnej społeczności.

Film jest niezwykłą opowieścią o tajnym bractwie mężczyzn na marginesie społeczeństwa, gdzie zamiatacz ulic może na jeden dzień zostać królem i zrealizować marzenie o wolności, a jego monumentalna konstrukcja z papieru staje się aktem społecznego odkupienia. 

czas trwania:
93 min
kraj / rok produkcji:
Dania, Hiszpania / 2024
reżyseria:
Sissel Morell Dargis
zdjęcia:
Sissel Morell Dargis
produkcja:
Jesper Jack, Marie Schmidt Olesen, Marieke van den Bersselaar, Carles Brugueras, Jesper Jack & Marie Schmidt Olesen / House of Real, Polar Star Films
wybrane festiwale i nagrody:
2024 – CPH:DOX Kopenhaga
POWERED BY VISA