miejsce
data
godzina
dostępne
Atlantic, sala B
2024-05-10
16:00
Muranów, Gerard
2024-05-12
11:30
Luna, sala B
2024-05-15
16:15
Muranów, Ingrid + Pola
2024-05-18
18:15
W ciągu trzech lat francuski fotograf i artysta JR („Twarze plaże”) stworzył z osadzonymi wielkoformatowe dzieło sztuki w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Kalifornii.

W ciągu trzech lat francuski fotograf i artysta JR (znany widzom festiwalu z nominowanego do Oscara® filmu „Twarze plaże”, który wyreżyserował z Agnès Vardą) stworzył wielkoformatowe dzieło sztuki w więzieniu o zaostrzonym rygorze w Kalifornii. Współpracował przy tym projekcie z mężczyznami osadzonymi w placówce. Wspólnie ukazali siłę sztuki jako narzędzia reintegracji, rehabilitacji i transformacji w brutalnym amerykańskim systemie karnym. Traktując osadzone w więzieniu osoby jak równych sobie, reżyser znany z oddawania w sztuce głosu osobom marginalizowanym i niewidocznym, nawiązał z nimi głęboki kontakt. Dzięki temu otworzyli się na nowe doświadczenia i pokazali głęboką przemianę, jaka w nich zaszła.

JR świadomie kręcił film telefonem komórkowym, nadając materiałowi surową bezpośredniość i tym samym wydobywając na wierzch prawdę i szczere ludzkie emocje z historii osób, które w systemie karnym kryją się wyłącznie za numerami i statystykami.   

czas trwania:
92 min
kraj / rok produkcji:
USA, Francja / 2024
reżyseria:
JR
zdjęcia:
Roberto De Angelis, John Hunter Nolan, Tasha Van Zand
produkcja:
Rosalie Varda, Marc Azoulay, Marco Berreb / SOCIAL ANIMALS, MK PRODUCTIONS, QUIET, Ciné-Tamaris
wybrane festiwale i nagrody:
2023 – IDFA Amsterdam, 2023 – MFF Sao Paulo, 2023 – MFF Telluride
POWERED BY VISA