miejsce
data
godzina
dostępne
Luna, sala B
2024-05-11
20:15
Atlantic, sala B
2024-05-15
16:30
Luna, sala B
2024-05-18
20:00
Luna, sala B
2024-05-19
20:15
W 1998 roku początkujący komik Nasubi spędził rok zamknięty w jednym pokoju i wszystko, co posiadał, musiał zdobyć grając w kupony z gazet. Nie wiedział, że ogląda go 15 milionów Japończyków w reality show.

W 1998 roku początkujący komik Tomoaki Hamatsu, zwany Nasubi, myślał, że bierze udział w castingu, kiedy odnoszący sukcesy japoński producent telewizyjny Toshio Tsuchiya zaproponował mu udział w szczególnym eksperymencie. Tsuchiya zaprowadził Nasubiego do pokoju, gdzie kazał mu się rozebrać, a następnie zostawił go ze stosem czasopism i jednym zadaniem do wykonania. Miał wypełnić kupony konkursowe z gazet, aby wygrać to, co było mu potrzebne do przetrwania: jedzenie, ubrania, sprzęt AGD. Nagrodą było milion jenów. Nasubi mógł zakończyć eksperyment w każdej chwili, ale pozostał w pokoju ponad rok i z ogromną determinacją chciał dokończyć misję. Odcięto go od wszelkich kontaktów z rodziną i światem, za wyjątkiem sporadycznych spotkań z Tsuchiyą. Kompletnie nie zdawał sobie sprawy z tego, że jego życie było pokazywane 15 milionom ludzi w japońskim telewizyjnym reality show i bez swojej wiedzy oraz zgody stał się najsłynniejszą osobowością telewizyjną w kraju.

Film dokumentuje ten niecodzienny eksperyment, wykorzystując liczne niepublikowane dotąd materiały archiwalne, a także wywiady z Nasubi, Tsuchiyą i innymi bliskimi im osobami. Pokazuje historię człowieka, który nieświadomie stał się skrajnym studium przypadku, stawiając tym samym wiele pytań dotyczących naszej kultury i jej obsesji na punkcie ekshibicjonizmu. 

czas trwania:
90 min
kraj / rok produkcji:
Wielka Brytania / 2023
reżyseria:
Clair Titley
zdjęcia:
Mikul Eriksson
produkcja:
Megumi Inman, Andee Ryder, Ian Bonhôte / Misfits Entertainment, MRC Entertainment
wybrane festiwale i nagrody:
2023 – TIFF Toronto
POWERED BY VISA