miejsce
data
godzina
dostępne
Kinoteka, sala 7
2024-05-15
20:30
Kinoteka, sala 7
2024-05-16
16:15
Luna, sala B
2024-05-17
20:30
Kinoteka, sala 7
2024-05-18
18:30
Kinoteka, sala 7
2024-05-19
20:30
Rdzenni mieszkańcy rezerwatu mieszkający w Sugarcane w Kanadzie postanawiają rozliczyć się z traumatyczną przeszłością. To wielka kinowa opowieść o małej miejscowości, w której jak w soczewce odbijają się przestępstwa kleru nad bezbronnymi i kolonialny stosunek władz państwa do Pierwszych Narodów.

Rdzenni mieszkańcy rezerwatu Sugarcane postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i rozliczyć się z traumatyczną przeszłością. To wielka kinowa opowieść o małej miejscowości, w której niezwykle wyraźnie odbija się ludzka natura. Historię traumy poznajemy z perspektywy reżysera filmu Juliana, jego urodzonego w strasznych warunkach ojca Eda oraz babci, która przeżyła pobyt w szkole św. Józefa w tytułowym kanadyjskim rezerwacie. Widzimy śledztwo prowadzone przez tamtejszych przedstawicieli Pierwszego Narodu, w ramach którego odnaleziono wiele ważnych dowodów w archiwalnych gazetach i zdjęciach.

Trzecią ścieżką jest pełna gorzkich refleksji wyprawa do Watykanu poprzedniego szefa Pierwszego Narodu w Sugarcane – nadal oddanego katolika – Ricka Gilberta, którego ojciec był szkolnym księdzem-opiekunem. Szkoła była jedną z placówek, w których miano „rozwiązać” problem rdzennych mieszkańców w Kanadzie. Dzieci odbierano rodzicom i reedukowano eurocentrycznie, aby wykorzenić je ze swojej kultury. Były poddawane aktom przemocy, w tym seksualnej. Wiele z nich umarło w trakcie ucieczek lub popełniło samobójstwa. Księża-ojcowie pozbywali się dzieci spłodzonych z nieletnimi.

Film w niezwykle delikatny sposób konfrontuje nas z trwającym dekady bólem. Czy sprawiedliwość kiedykolwiek przypomni sobie o Sugarcane i społeczności, która mimo kolonialnego ludobójstwa próbuje przetrwać? Film otrzymał nagrodę za reżyserię na festiwalu Sundance.

czas trwania:
107 min
kraj / rok produkcji:
USA, Kanada / 2024
reżyseria:
Julian Brave NoiseCat, Emily Kassie
zdjęcia:
Christopher LaMarca, Emily Kassie
produkcja:
Emily Kassie, Kellen Quinn / Impact Partners, Fit Via Vi, Kassie Films, Hedgehog Films.
wybrane festiwale i nagrody:
2024 – FF Sundance: Wielka Nagroda Jury za Reżyserię, 2024 – Millennium Docs Against Gravity IFF: International Premiere
POWERED BY VISA