miejsce
data
godzina
dostępne
Iluzjon, sala Mała Czarna
2024-05-12
15:45
Atlantic, sala A
2024-05-13
20:30
Kinoteka, sala 4
2024-05-17
13:45
Muranów, Ingrid + Pola
2024-05-19
18:30
Scenarzysta Lars K. Andersen wpadł na pomysł filmu inspirowanego postacią podróżnika Helge Ingstada, który wybrał się do Meksyku w poszukiwaniu zaginionego plemienia Apaczów. Rusza jego śladami.

Osiem lat temu duński scenarzysta Lars K. Andersen wpadł na pomysł filmu inspirowanego postacią bohatera z dzieciństwa – norweskiego podróżnika Helge Ingstada, który w 1937 roku wybrał się na wyprawę do Meksyku w poszukiwaniu zaginionego plemienia Apaczów. Lars napisał scenariusz, w którym chciał pójść w ślady swojego bohatera i wraz z norweskim filmowcem Håvardem Bustnesem odnaleźć tajemnicze plemię. Ale to, co na papierze wyglądało na ekscentryczny film drogi utrzymany w stylistyce amerykańskiego westernu, przerodziło się w mimowolną dekonstrukcję mitologii białego poszukiwacza przygód. Zmusiło to Larsa i Håvarda do autorefleksji, ponownego przemyślenia idei projektu oraz własnej roli jako outsiderów kulturowych. 

Po drodze spotkali Piusa – prawnuka wojownika Geronimo, który sam mocno wierzy w istnienie Apaczów w Meksyku. Kiedy projekt filmowy jest na skraju upadku, Lars zaczyna szukać odpowiedzi, które zaprowadzą go do wnuka Helge Ingstada w Oslo. Na strychu czeka go zdumiewające odkrycie, które zmienia wszystko. To nieoczekiwane znalezisko prowadzi do emocjonalnego zakończenia, akcentującego temat kulturowego szacunku i zawłaszczenia.

czas trwania:
100 min
kraj / rok produkcji:
Norwegia / 2024
reżyseria:
Håvard Bustnes
zdjęcia:
Lars Skree
produkcja:
Håvard Bustnes, Christian Aune Falch / UpNorth Film AS
wybrane festiwale i nagrody:
2024 – CPH:DOX Kopenhaga
POWERED BY VISA